top of page
  • Yazarın fotoğrafıRezalet Olay

1 Mart 2022 Bosch Rezaleti

sözde güvenilir marka bosch'un, kullanıcısını aylardır mağdur etmesi rezaleti.


2016 yılında aldığım ve ek garanti nedeniyle garantisi süren kgn76aı30n xl buzdolabım, kasım ayı ortalarında fazla soğutmaya ve nihayet her şeyi dondurmaya başladı. 29 kasım'da servis geldi ve içine koyduğu minik cihazlarla üç dört gün ölçüp biçtikten sonra parça değiştirileceğini söyledi, değiştirdi. düzelmedi. termostat, izolasyon, kart kontrol paneli ve en son 2 şubat'ta fan, motoruyla birlikte değişti fakat buzlanma devam etti. sonra çalışmayı tamamen durdurdu, içinde kar kalmış dediler, müdahale değil değişim istedim, fişini çektim. bir buçuk gün sonra kar eridiği için tekrar çalışmaya başladı, sevindim vefakat ertesi gün yine her şey dondu ve ben müşteri hizmetlerini yine aradım, bu kez bölge müdürlükten mühendis gönderdiler, o da bilmem ne kapağının dişeri gevşemiş, hava kaçırıyor, onun değişmesi lazım dedi. e ama ben bunu aylardır duyuyorum. teknik servis çözemeyince en tecrübeli, en güvendikleri "usta" teknik kişiyi gönderdiler, o da koyduğu teşhisten çok emindi ama olmadı. bu kez de dolap çalışmayı hepten kesti.

geçtiğimiz çarşamba iade talebinde bulundum kesin olarak, parça değiştirilmesini de istemediğimi belirttim. bize iki gün izin verin dediler. bir haftadır karar vermelerini bekliyorum. ne aradılar ne de aramalarıma geri dönüş yaptılar. sürekli arayıp onlarca kere talep oluşturdum, aramadılar. bugün artık zorla, ısrarla yetkili birini isteyince kararı bildirdiler bir zahmet.


bosch sonunda bugün "buzdolabınız değiştirilmeyecek nil hanım, dolabınız parça değiştirilmek suretiyle tamir edilecek" diyerek yapabilecekleri tek şeyin parça değiştirmek olabileceğini söyledi. bugüne dek beş ayrı ana parça değişti görsel.

parça değişmeden yapılan müdahaleler gerçekleşti ve ben her defa sabırla ve "bu kez düzelecek" umuduyla bekledim. üç aydır bosch servis her hafta bizde.


ben kasım ayından beri deepfreeze'den farksız çalışan bu dolap nedeniyle aylardır korkunç elektrik faturaları ödüyorum. korkunç elektrik faturaları dışında yüzlerce liralık yiyeceğim donmak veya dolabın hiç çalışmaması nedeniyle çöpe gitti. alışveriş yapamıyorum, aylardır her şeyi neredeyse günlük alıp tüketiyorum ki çöpe gitmesin. çünkü buzdolabım yok, çünkü bosch dolabı tamir edemiyor ve değişim talebimi de yerine getirmiyor. elektriğe, market ürünlerine ve sebze meyveye gelen zamlar malum; bu halde ben bir de aylardır aldığım her şeyi çöpe atıp duruyorum, ya da donmasınlar diye balkonda tutuyorum.


evimdeki çamaşır makinem, bulaşık makinem, fırınım, ocağım, davlumbazım, hamur yoğurma makinem vb. her şey bosch. diğer evimizdeki beyaz eşyalarımız da bosch ve siemens).

bosch'un çok eski ve açıkça sadık müşterilerinden biriyken bu denli mağdur edilmem, bu kadar büyük zarar uğratılmam inanılmaz can sıkıcı. aylardır dolapsız yaşadığım gibi, ekonomik olarak da ayrıca zarar uğradım, uğramaya da devam ediyorum. bosch'a en küçük bir güvenim kalmadığı gibi, benim için artık mücadele vermem gereken bir kurum. bosch genel müdürlüğü asla sorumluluk almadığı gibi aylardır sorunumu çözmüyor, çözemiyor, iade talebimi de yerine getirmiyor. benim kadar eski ve sadık müşterilerini bile görmezden gelip zarara uğratıyorsa yeni müşteriler hiç güvende değil demektir.


o kadar bıktım, o kadar usandım ki koca dolabı kaldırıp aşağı atasım var. bu rezil pahalılıkta hayatta kalabilmek için koskoca ülke debelenip dururken bir de buzdolabı yüzünden bunca elektrik parası ödemek ve habire buzlandığı için dünya kadar yiyeceği çöpe atmak zorunda kalmak inanılmaz zor. ve bunu aylardır yaşıyorum, çünkü bosch dolabımı tamir edemiyor, sonunda değiştirin artık, yeter dediğimde de hayır, yine parça değiştireceğiz diyor. deneme yanılma yöntemiyle bulmayı umut ediyorlar herhalde ama benim gücüm kalmadı. buzdolabı yüzünden durduk yerde aylardır dünya kadar zarara uğruyorum.


evdeki her şey bosch marka ve ben deliler gibi pişmanım, hiçbirini göresim yok. bosch marka beyaz eşya, özellikle de buzdolabı almak isteyen herkes iki değil beş kere düşünsün.


bugün tüketici hakem heyetine de gittim, bu yolla da talebimi dile getirdim. bosch'tan savunma isteyecekler. daha da ne yapabilirim bilmiyorum...


*siyasal iklimin pepayeliğinin sirayet etmediği tek bir kurum, firma vs kalmadı. malum savaş, ülkemizdeki ekonomik çöküş (kriz değil), her gün duyup okuduğumuz işsizlik veya parasızlık nedeniyle gerçekleşen intiharlar dururken bir buzdolabı yüzünden "rezalet" başlığı açmak da utandırmıyor değil ama bosch'un bu yaptığını da yediremedim işte. "derdime" küfretmezseniz sevinirim.


edit: bazen bosch bazen de bosh yazmışım. uyarı için teşekkürler. moderatör arkadaşlar başlıktaki marka adını da düzeltirse çok sevinirim.

Kaynak: Rezalet, eksisozlukten nick isteme lutfen nickli yazardan geliyor.

2 görüntüleme
bottom of page