top of page
  • Yazarın fotoğrafıRezalet Olay

16 Aralık 2021 Monster Rezaleti

öncelikle bu rezalet başlığını isteyerek açmadığımı belirtmeliyim. "alışveriş bürokrasisi" olarak tanımlayabileceğim bir açmazın içinde olduğum için ilk defa bir rezalet başlığı açıyorum. sabah monster notebook'a gidip aldığım cihazı göstereceğim. ama şu ana kadar yaşadıklarım özetle şöyle:


görsel1

görsel2


13.12.2021 tarihinde tulpar t5 20.3 model notebook satın aldım. ürünü hepsiburada üzerinden 6 taksitle 20.679,06 tl fiyatla satın aldım.


ürün elime 15.12.2021 tarihinde ulaştı. ürün 16 gb ram ve crucial ssd özellikli olduğundan, bunları upgrade edebilmek için monster ekibiyle telefonda görüştüm ve bana "kesinlikle size gelen kutuyu açmadan ve herhangi bir şekilde bilgisayarı kullanmadan getirirseniz ona göre güç girişi oldu mu? yoksa kullanıldı mı diye kontrol ettikten sonra bu güncelleştirmeleri yapabilirsiniz" dediler.


ben de buna uyarak telefonda danıştığım arkadaşın da dediği gibi ürünü kullanmadan yarın sabah monster notebook kadıköy şubesine götürerek bu işlemleri yaptırmayı düşünüyordum. ta ki kargo poşetini açana kadar!


kargo poşetini açar açmaz kargomun ekteki görsellerde olduğu şekliyle gönderildiğini, ve bu ürünün kullanmış cihaz olduğunu düşünerek tekrar monster notebook firmasını aradım.


telefonda hamza bey'e "kutunun açık bir şekilde geldiğini, ve bunun iade olmuş cihaz olarak bana gönderildiğini" ifade ettim.


bana "ürünün sadece kargo amaçlı o kutulara koyulduğunu kutunun açık olup olmamasının bir öneminin olmadığını" anlattı ve "ürünü servise getirdiğimde yükseltmeler yapılmadan önce enerji/güç girişi olup olmadığı ve herhangi bir şekilde kullanılmadığı konusunda inceleme yapıldıktan sonra cihazlarda upgrade yapılabileceğini, çünkü cihaz açılırsa bu bileşenlerin 2. el konumuna düştüğünü" anlattılar.


ben de haklı olarak buna onay verdim. daha sonra benimle aynı gün ürün satın alan bir arkadaşıma konuyu anlattım ve o da kargosunu (monster notebook'tan) bugün aldı. o da benim kutum gayet nizami dedi. bir sorun olabilir dedi. ve kesinlikle bu bir sorun, çünkü 20 bin tl ödeyerek aldığım ürünün sıfır paketinde teslim almak hakkım diye düşünüyorum.


bu konuşmalardan sonra monster notebook çağrı merkezini tekrar aradım. telefonda rıfat bey'e yaşadığım sıkıntıyı anlattım öncelikle çok yardımsever yaklaştı. ancak daha sonra işin rengi değişti. yukarıda anlattığım şeyleri tekrar rıfat bey'e anlattım ve "ürünü değiştirmek istediğimi ve sıfır cihaz olarak aynı ürünü değişim yapılarak almak istediğimi" söyledim.


rıfat bey'e kutunun şeklini tarif ettiğimde bana "bizde kesinlikle böyle bir kutu gönderimi olmaz, bu ürün hepsiburada üzerinden satın aldığınız için bizim hepsiburada'ya sağladığımız bir stok var, onlar bizden toplu olarak bu ürünleri satın alırlar ve gönderimi onlar yapar" dedi.


bunun üzerine bana "hepsiburada üzerinden bir değişim talebi açmam gerektiğini, bu talebi açtıktan sonra mağazaya ürünü getirirsem değişim olabileceğini" belirtti. ancak ben de tam o sırada hepsiburada panelinde değişim talebinin kapalı olduğunu hepsiburada sisteminin değişimi stok nedeniyle kabul etmediğini gördüm ve bunu rıfat bey'e ilettim.


rıfat bey "dilerseniz hepsiburada'yı arayın onlara da sorun" dedi ve rıfat bey hattayken hepsiburadayı aradım. çağrı merkezindeki hanımefendiye de tüm süreci tekrar anlattım. kargonun hepsiburada tarafından gönderilirken açıldığını veya kutunun bu şekilde gönderildiğini anlattım. (monster notebook böyle iddia ediyordu) hepsiburada da konuştuğumuz hanım "hepsiburada bu ürünün satıcısı değil ve sadece hepsiburada satıcısının kendisi olduğu ürünleri gönderir, sizin ürününüzün satıcısı monster notebook, ürünü gönderen onlar, biz sadece bu süreçte garantörüz" dedi.


yani monster çağrı merkezindeki arkadaş suçu hepsiburada'ya attı ve hepsiburada bunu reddetti, üstelik monster çağrı merkezindeki arkadaş bana yanlış bilgi veriyordu.


bu gerçek ortaya çıktıktan sonra konuşmanın seyri de değişti. ürünü değişim yapamayız iade olur, sonra tekrar satın alırsınız deniliyor.


ben de "ürünü iade edersem tekrar satın alamam çünkü banka benden bunu taksitli olarak çekti ve tekrar taksitli olarak kartıma ödeyecek! bu sebeple tekrar ödeme yapmak istesem bile limitim dolu olduğu için ödeme yapamayacağım. üstelik hepsiburada'nın çoklu kart seçeneği sebebiyle alışverişi oradan yaptım" (monster sitesinde vade farkı biniyor. world kartım yok.) bunu anlatıyorum ve ben yapıcı olmak istiyorum.


ben iade olmuş cihaz mı aldım? kullanılmış cihaz mı aldım bilmiyorum. bana yardım edilmesini istiyorum. bana söyledikleri "kargoyla gönderin, iade talebi açın değişim olmayabilir (ki beyan ettikleri de bu) ücret iadesi olur" diyorlar.


ben ürünü iade etmek istemiyorum! isteseydim bunu zaten ürün gelir gelmez talebi açıp yapardım.


burada benim hiçbir suçum yok! bilgisayarımı alıp yükseltme yapıp kullanmayı planlarken nelerle uğraştım!


hepsiburadadaki arkadaş yardımcı olmaya çalıştı ancak monster tarafı hatasını kabul etmiyor, "incelenir sonra iade olur" diyor, ben bilgisayarı iade etmek gibi bir gayretle iletişime geçmedim. bana yapıcı davranmadılar. hiç kimse 20bin tl ödediği bilgisayarın kutusunu açık görmek istemez. kutunun sadece bantı açık olsa veya görseldeki halinin üstüne bant çekilmiş olsa belki bu kadar problem olmayacaktı.


sıfır bir cihazı bu paketle göndermek de doğru ve hoş değil bence.


konuşma sırasında yetkilileriyle görüştüğünü ifade eden rıfat bey, sadece ürünün iptal olabileceğini, daha sonra da onlardan satın alındığı taktirde sıfırını verebileceklerini belirtiyor. ürünü hepsiburada'dan almakla, monster'dan satın almak arasında nasıl bir fark olabilir?


ürünü yine satan ve gönderen monster notebook. sorunumu çözmedikleri gibi rıfat bey çağırının son 10 dakikasında hiçbir şekilde telefonda ısrarlı seslenişlerime cevap vermedi ve çağrı bir saat sonra otomatik kapandı.


tekrar aradım ama farklı biri çıktı ona da rıfat bey ile görüşmek istediğimi belirttim "haber vereceğim sizi arayacak" dedi ama aramadı.


40 dk sonra ben aradım. telefona anıl bey çıktı durumu tekrar anıl bey'e de anlattım. kendisi bana gönderdiğim mail ve notlar aracılığıyla konuyu anladığını belirtti. sabah (01:15 sularında geçiyor bu konuşma) teknik servise cihazı getirerek yetkililerle görüşebileceğimi ve mutlaka yardım olabileceklerini belirtti.


bunun üzerine ben tekrar hepsiburada ve rıfat bey üzerinden yaptığım görüşmeye istinaden ürünün kargo ile servise getirilmesinin zorunlu olduğunu söylediklerini belirttim.


anıl bey, merak etmeyin arkadaşlarımız yardımcı olacaklardır diye güvence verdi.


umarım sorunum çözülür.


not: burayı gelişmelere göre editleyeceğim.


edit:şimdilik imla.


edit 2: arkadaşlar ben cihazı iade etmek istemiyorum problem bu. lütfen yanlış anlaşılıyorsa tekrar okuyun. bunu çağrıda da defalarca monster danışmanlarına anlattım.


ben iade etmek istemediğim için bu kadar dil döktüm, hem hepsiburada, hem de monster'la görüştüm.


"iade almazlarsa konuş" gibi bir yaklaşım ne kadar doğru? yukarı yazdıklarımdan sadece bunu mu anafikir olarak ediniyorsunuz?


edit 3: monster notebook kadıköy şubesine geldim. teknik servisteki arkadaşa durumu izah ettim.


ancak akşam yaşanan tartışma ve açmazla ilgili çok da ilgili değiller.


sonra daha yetkili güney bey geldi ve cihazların kutulamasının cihazın sıfır olmasını etkilemediğini söyledi. "ben yine tüm cihazları göndermeden önce içini açıp kontrol ve işlem yapıyorum" dedi. cihazın kosmetik olarak bir sıkıntısı yok. hatta cihazı yanımda çalıştırdı. sorun yaşamam halinde yaklaşık 1 ay içinde cihazı iade edebileceğimi söyledi.


yine tekrar tekrar tekrar cihaz iadesi düşünmediğimi belirttim. ancak en azından bir güvence verildi.


ssd değişimi için cihazı teknik servise bıraktım. teslim aldıktan sonra umarım sorun yaşamam.


şu yukarıdaki konuşmayı çağrı merkezi personeli de yapsaydı belki konu bu kadar uzamazdı.


cihazı açmayın, sıfır gibi olmaz, 2. el gibi olur değiştiremeyiz laflarının hepsi havada kaldı.


evet kutunun şekli önemli olmayabilir belki, ancak müşteri memnuniyeti açısından önemli.


ayrıca çağrı merkezi personellerinin de konuya hakim olması gerekiyor. dün bana yapılan muamele hiç hoş değildi.


edit 4: bilgisayara samsung ssd taktırdım ve teslim aldım. kurulum ve testlerden sonra da tekrar edit yapacağım.

Kaynak: Rezalet, eksisozlukten education nickli yazardan geliyor.

2 görüntüleme
bottom of page