top of page
  • Yazarın fotoğrafıRezalet Olay

24 Ocak 2022 Mercedes-Benz Rezaleti

başlık tam olarak, ''mercedes benz otomotiv a.ş ve dağıtıcı şirketleri mengerler, koluman, gelecek otomotiv ve gülsoy'un kasten karaborsaya(galerici ve alım/satım yapan şahıslar) araç satması'' olacaktı ama malum sınır nedeniyle bu şekilde açıldı.


bu entryde belirtilen hususlar, hukuki seviyede düzenlenerek türkiye cumhuriyeti ticaret bakanlığına, istanbul cumhuriyet başsavcılığına ve daimler ag almanya'ya topladığım deliller ile birlikte iletilmiştir. daimler ag almanya'ya yapılan şikayet alman bir avukat arkadaşım vasıtasıyla yürütülmektedir.


olay şu şekilde gerçekleşiyor. 60 yaşına merdiven dayamış olan babamı zar zor ikna ederek 1(bir) adet araç almaya karar verdik. ekim ayından itibaren, istanbul'da bulunan ve yukarıda belirtmiş olduğum yetkili satıcılara giderek aracı sormaya başladım. bütün yetkili satıcılar, ellerinde araç olmadığını, olanların ise satıldığını, yeni araçlar için en erken tarih olan aralık başından itibaren kapora alınacağını belirttiler. kimisi benim numaramı ''sizi arayacağız'' diyerek aldı, kimisi de kendi numaraları verip tarih geldiğinde ''bizi arayın'' dedi.


aralık ayı geldiğinde, yine bütün bayiiler ağız birliğiyle ''şu an için mercedes-benz türk a.ş. tarafından yeni yıl kotalarımız belli olmadı, kotamız belli olmadığı için araç siparişi geçemiyoruz. yılbaşından sonra gelin.'' denilerek yine kapıdan çevrildik.


bu duruma dair kanıt olarak yalnızca vadistanbul gelecek otomotiv yetkili satıcısı olan nilgün isimli şahısla olan görüşmeler ve yazışmalarımız mevcut. (nilgün isimli şahıs, sizi arayacağız, söz ben halledeceğim gibi taahhütlerde bulundu. ocak bitti, haber yok.)


bu süre zarfında bayide 1.6 milyon lira olan araçlar 0 kilometre vaziyette sahibinden.com'da en ucuzu 2.1 milyon lira fiyatla satışa konulmuştu. bu noktaya kadar böyle bir şey yapabilecekleri insanın aklına gelmiyor, çünkü kendilerine sorduğumda o araçların hepsinin kaporasının önceden alındığını, alan kişiden galerici olup olmadığını takip edemediklerini vs. gibi nedenlerle belirtmişlerdi.(yersen diyeceğim ama yedik.)


ocak ayı geldiğinde, yaklaşık 2.5 aydır gezmiş olduğum, numaramı bıraktığım ya da numarasını almış olduğum hiçbir yetkili bayi satıcısından haber gelmedi, arayan olmadı.


en son çare olarak mercedes-benz türk a.ş.'ye bu durumu belirten bir mail yolladım. aynı zamanda sözkonusu bayilerin sözlük başlıklarına #132189869, #132190257 numaralı entryleri girdim.(entryleri gören ve aynı süreci yaşamış olan 6 yazar süreç hakkında benden bilgi bekliyor) bu mailin ardından beni mengerler bostancı showroom müdürü olan orhan y. isimli şahıs aradı. ilgili şahsa yukarıda belirtmiş olduğum bütün hususları tek tek aktardım. hatta birazdan ekleyeceğim ilan fotoğraflarında bir kişinin aynı araçtan en az 13 tane sattığını ve hepsinin ekran görüntülerinin olduğunu da kendisine söyledim. kendisi kızmakta haklı olduğumu, bu durumla bizzat kendisinin ilgileneceğini, istediğimiz aracın kaporasını kendisinin alacağını, müsait olan araca direkt olarak bizi yazacağını, şu anlık herhangi bir yere şikayet etmememi rica ederek söyledi. ve 17 ocak'ta arayacağını da belirterek kapattı. 17 ocak tarihi geldiğinde kendisi dönüş yapmadı. arayacağını söylediğini ve aramadığını belirten bir sms yolladım. kendisi saat 20:00 sıralarında dönüş yaptı. ve tam olarak ''karaborsa yapıldığını kabul ettiğini, ancak bu durumu kesinlikle mengerler'in yapmadığını (fatih y. isimli 13'e yakın araç satan şahsın yanına gidip şaşi numarasını sorgulayarak aracın mengerler'den satın alınmadığını göreceğimi söyledi), istediğimiz aracın ise ellerinde olmadığını, yakın tarihte bir teslimat dahi gerçekleştirilmeyeceğini belirtti. ek olarak eğer hala satın almak istiyorsanız 2022 kasım ayında 2021 model bir otomobil verebiliriz, onun içinde 250 bin lira kapora vermeniz gerekli'' dedi. bu konuşma hazırda bulunan 2 tanık ve ses kaydıyla sabittir.


şimdi soruyorum, bugünkü kurla güncel değeri 1.7 milyon lira olan aracı yetkili bayiden satın alamıyoruz. satın almayı geç kapora dahi veremiyoruz, sıraya giremiyoruz. sürekli bahanelerle insanları gönderiyorlar. lakin ofise gelip sahibinden.com'u açtığımızda istediğimiz araca dair en az 8 tane yeni ilan girilmiş olduğunu görüyoruz. hem de ilanlar bayi fiyatının en az %25 üzerinde. bizim paramızı, en fazla 1 kişi istihdam eden ona da muhtemelen sigorta yaptırmamış olan bir galericiye ezdirme derdinler.


konu pahalı bir araç satın almamaktan çok daha öte olan bir konu. içinizden bana kızanlarda olabilir lakin bu durum muhtemelen mercedes-benz özelinde kalmış bir konu da değil. yukarıda belirttiğim entrylerden sonra karaborsaya araç süren bir çok bayii olduğunu, alman üreticilerin türkiye distribütorlerinin neredeyse hepsinin son 6 aydır(çip krizi, araç kıtlığı) bu şekilde çalıştığını, satılan 10 aracın 9'unun galericilere kaydırıldığını belirtilen bir çok mesaj aldım. ancak ben başka bir marka ile muhatap olmadığımdan durumu bilmiyorum.


aşağıdaki ilan fotoğraflarını sizin takdirinize bırakıyorum.


1- yukarıda belirttiğim en az 13 tane 0 kilometre e serisi satan fatih y. isimli şahsın ilanına ait görsel ve ilan linki. aynı şahsın normalde 4 tane olan ve her hafta başka bir tanesini koyduğu ilanının bir diğerinin linki. son 2 aya ait satmış olduğu araçların ekran görüntüsü mevcut.


yukarıdaki ilanlarda bulunan araçların sıfır kilometre yetkili bayi çıkışlı satış fiyatı 1.619.000 tl.


aradaki fark 426.000 tl. ve her hafta yenisini ilana giriyor.


2- galerideki araç, bayi çıkışlı. alış tarihi fiyatı meçhul.


3- başka bir galeri, bayi çıkışlı.


4- cls 300d, galeri, bayi çıkışlı. bayinin satış fiyatı 2.900.000 civarı.


5- kabaca yeni girilen diğer ilanlar


6- burada bir galeri aynı araçtan 3 tanesini üzerine 450.000 tl fark koyarak ilana koymuş.


bunlar güncel olan ilanlardan topladıklarım, kendiniz girip bakarak takdir edersiniz. geçmiş 2 ayda topladığım 30'dan fazla ilan var ve bu ilanlardaki araçları satıp yenilerini girenleri de ayrıca biliyorum. benim bu ülkeye dair umutlarım sönmek üzere. en köklü markalardan birisinin düştüğü hale bakın. zerre vicdan, basiret, ticaret ahlakı hiçbir şey kalmamış. bunları söylediğinizde ise suçlu müşteri oluyor.


biz araç satın almaktan lanet ederek vazgeçtik. binmeyeceğiz, size ve avanelerinize, ortaklarınıza para kazandırmayacağız ve bu sürecinde takipçisi olacağız. mercedes-benz almanya'dan gelecek cevap asıl ilgilendiğimiz kısım.


okuma sabrı gösterenlere teşekkür ederiz.


edit: bu durumdan müzdarip en az 15 kişi mesaj yoluyla ulaştılar. süreci gelişme olursa başlığa edit yoluyla taşıyacağım, merak etmeyin. ayrıca destek mesajı atan birçok sözlük kullanıcısına da minnettarım. eksik olmayın. fikir veren, delil sunan, almanya kısmı için dil desteği sunabileceğini söyleyen yazar arkadaşlarımın söylediği her şey not aldım. yarın sabah onlarla da ilgileneceğim.


bir hususu daha belirtmek istiyorum, biz bayinin bize ellerinde araç olmaması nedeniyle satamamasına karşı değiliz. dünyada gerçekten çok çetin bir çip krizi var, ellerinde araç olmayabilir. orasına söylenecek hiçbir laf yok. ama bize yok denilip onlarcası al/sat yapan insanların eline nasıl geçebiliyor? ben bayiden çıkıyorum, 1 hafta sonra bir bakıyorum ki onlarcasının ilanı girilmiş. bizim zorumuza giden nokta burası.


güncel olarak daha fazlasını görmek isteyen arkadaşlar e serisi, c serisi ilanlarına ve hatta ''0'' km bayi çıkışlı bütün araçlara buradan bakabilir. bunlar bize ''yok'' denilerek satılmayan araçlar.

Kaynak: Rezalet, eksisozlukten boamoon nickli yazardan geliyor.

6 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

rezalet o kadar büyük ki neresinden başlasam bilemedim.. özet: 2021 yılında 0 km mercedes c200 4 matic araç aldım.. aracı aldıktan 10 gün sonra araçta gaz kesme (yaklaşık 20-30 saniye boyunca devam ed

bottom of page