top of page
  • Yazarın fotoğrafıRezalet Olay

25 Kasım 2021 Teknosa/Phillips Rezaleti

Kaynak: Rezalet ekşi sözlükten altinyumurtlatanhoroz nickli yazardan geliyor.


bilgilendirme: arkadaşlar tekrardan destekleriniz için teşekkürler. biraz önce firma yetkilisi aradı, philips'le görüşmüşler ve uzun uzadıya durumu konuştuk. yaşanan mağduriyetten dolayı panel değişimini kabul ettiler. yani tv yetkili servis tarafından normal haline getirilerek bana teslim edilecek. bu noktada henüz elime geçmiş net bir şey yok ama yine de 2 günde ciddi bir mesafe katetmiş oldum. bu derece umutsuzluğa kapıldığım bir noktada gelmiş olduğum şu nokta dahi şimdiden çok rahatlattı beni, sosyal medya ve ekşi sözlüğün gücü devreye girdi diyebilirim. iyi ki varsınız.


türkiye için klasikleşmiş ve alışagelmiş rezaletlerden bir diğeridir. bu tip absürt saçmalıklar ne yazık ki sosyal medyaya yansıtılmadan bir yere varılmıyor o yüzden burada paylaşmaya karar verdim çaresizce.


olayı anlatmam gerekirse, 22 mart 2021 tarihinde teknosadan almış olduğum philips marka led tv siparişten bir süre sonra evime teslim edildi. sipariş verdiğim mağazada konuştuğumuz üzere paketi açılmadığı takdirde kurulum yapılana kadar evde tutabileceğimizi söylemişlerdi ve biz de getirdikleri gibi evde kenara kaldırdık. bu bekleme süresi veya sonrasında yaşanacak olumsuz bir durumun bizi mağdur etmeyeceği hakkında da 2-3 kere teyitleştik mağaza personeli ile. buraya kadar absürt bir durum yok. evlilik sürecimde ise evimi tamamladım ve tv’nin kurulumu için yetkili servisi çağırdım. bu arada ürünü teknosa paketli şekilde teslim etti, kurulum için çağırdığımız servis ise philips teknik servisiydi, normal prosedür böyleymiş. eve gelen yetkili servis ürünü açtı ve ekranda kocaman çatlak çıktı. hemen gerekli tutanakların tutulmasını ve ürün değişimimin başlamasını istedim. burada ise asıl olayların patlak verdiği kısım başladı. servis sürekli birbirinden tutarsız ifadelerle süreci bana yıkmaya çalıştı. teknosanın attığı orijinal bantlarımızın üzerine siz de bant atmışsınız bu ürün açılmış dediler. bizse ürünün sadece iki tarafına daha sağlam paketli olsun diye bant attığımızı ve teknosa bantlarından hiç birinin çıkarılmadığını söyledik. orjinal bantlardan birisinin üstüne de bizim attığımız bantlar taşmış, adamlar bunun üzerine süreci yıkarak tüm zararı bana yükleme çalıştılar. tek tek izah ettim, toplamda 2 adet olan teknosa bantlarından birinin üzerine benim bantım taşmış olsa bile diğerinin hiç bir sıkıntılı durumda olmadığını belirttim. tv’nin açılmış olması ve çıkarılabilmesi içinse o bantın da açılmış olması gerektiğini ilettim. bunun dışında zaten normal prosedür gereği açılmış tv’leri servis kurmuyor, bu yüzden onlara da bunu belirttim madem açıldığını düşünüyorsunuz, neden kurulum yaptınız diye, sonra teknik servis de afalladı ve philips’in teknik servis merkezini aradı ve durumu izah etti. onlar da tv’yi alıp getirin, inceleyelim dediler ve tv’nin çalışma saatine vs de kontrol ettiler sıkıntı çıkmadı. tv’yi götürdükten sonraysa beni telefonla aradılar 1 hafta sonra ve ürünün nasıl saklandığının bilinmediği için zararı karşılayamayacaklarını söylediler. ben de bantlarda birinin üstünde bant var diye bu sorun çıkarıldı ama diğer bant olduğu gibi duruyordu, onu sizin yetkili servisteki arkadaş açtı dediğimde ise o servisin çalışanını aradılar ve bantı onun açtığını öğrendiler. buraya kadar aslında zaten olay fazlasıyla canımı sıkmışken bir de alenen ürünü çıkarıp kırmadığımı ikna etmek durumunda bırakılıyordum. kuruluma gelen servise yapılan tutanakta bantlar bizim tarafımızdan açılmıştır ibaresi ekletmeme rağmen philips sorumluluğu kabul etmedi ve bizlik bir şey yok teknosa’ya başvurun dediler.


tabi bütün bunlar olurken, ertesi gün düğünüm var o şekilde değerlendirmenizi istiyorum durumu. düğün günü, sabahında teknosa ile süreci başlatmaya çalıştım, teknosa ise sürecin ne zaman sonuçlanacağı ile alakalı hiç bir geçerli bilgi vermedi ve yuvarlak cevaplarla beni başlarından savuşturdular. benim de teknik servisin verdiği rapor tarihinden itibaren hukuki aksiyon almak adına 30 gün sürem olduğu için ve ayrıca balayına da gideceğimden avukatıma vekaletname verdim ve gayri ihtiyari olarak düğün günüme odaklandım. geldiğimiz noktada ise ürün ücreti iade olacak mı olmayacak mı, aynı üründen yeniden gelecek mi gelmeyecek mi büyük bir sürünceme söz konusu. aldığım ürün philips’in o dönemki amiral gemisi olan ambilight tv’lerinden biriydi ve tv şu anda yok piyasada. yani otomatik olarak benim mart’taki fiyatlardan aldığım iyi bir tv’nin benzerini vermeyecekler. buraya kadar güzel, ee hadi ücret iadesi geldi diyelim bu sefer de o parayla alacağım tv benim hayalini kurup, hevesle aldığım gibi bir şeyden ziyade çok daha başlangıç seviyesi bir şey olacak. ha tabi bütün bunlar süreç bir ihtimal bu sırada tamamlanırsa olacak olanlar. bir de olayın 1 yıla yakın sürede sonuçlanmama durumu da var. bu durumda benim bu ekonomik krizde kendi bütçemi sıkarak zorla aldığım tv yerine, sanırım tüplü, antenli siyah beyaz tv falan verecekler. gelinen noktada evde laptop’tan tv izliyoruz bu o kadar da önemli değil ama bu ekonomik kriz ortamında benim aldığım ürünün parası her geçen gün eriyor ve bu durumla alakalı benim zerre bir suçum yok. tüketici hakem heyetinde geçen 2.5 aya rağmen herhangi bir sonuç yok. aldığım televizyonun ücret iadesi 10.590 tl iken eşdeğerinin altındaki ürünleri şu an 17 bin tl olmuş durumda, o kadar bezdim ki bu durumda adamlar zaten bana paramı ödese bile tekrar bir 65 inc televizyon almam mümkün gözükmüyor. bu yüzden nalet olsun dedim ve teknosayı arayıp televizyonu tamir etmelerini böylelikle tüketici hakem heyetinden itirazımı çekeceğimi ilettim. teknosa ise tüketici hakem heyetinin sonucunu bekleyeceklerini iletti. görün arkadaşlar müşteri memnuniyeti zerre umrunda olmayan firmayı. düşünün, yeni bir ev kuruyorum, heyecanlıyım, mutluyum vs vs yeni aldığım televizyon kırık çıkıyor değişimini geçtim bari tamir edin verin diyorum ona bile yanaşmıyorlar. en basitinden ben neden suçum kabahatim olmayan bir ürünü ayıplı alayım ki! ama dediğim gibi oraları falan geçeli çok oldu. tek isteğim evimde tv izleyebilme noktasına geldi. nasıl olsa müşterinin parası eriyor kafasında adamlar... bana ödeme yapacakları zaman zaten tv'ler 20 bin tl olacak o yüzden umurlarında değil. zarar eden onlar değil benim. yasal faiz %9-10 seviyelerinde yani alacağım yasal faiz 500 tl civarı bir şey. komik rakam.


neyse yani süreç tamamen teknosa ve philips türkiye’nin işgüzarlığı. ikisi de süreci birbirine atıyorlar. olay şu anda tüketici il hakem heyetinde ama inanın hiç umudum yok benim zararsız atlatabileceğime süreci. bu çaresizlikle de buraya olanları izah edip, paylaşmak istedim tecrübemi. bir ihtimal olur da sürecim çözülebilir ya da hızlanabilir diye.


ek 1: cidden destek mesajları için teşekkürler ama sanırım bazı yanlış anlaşılmalar var izah edeyim. ürünü alırken evinize bırakalım evlenince kurdurabilirsiniz kutusundan çıkarmadığınız sürece garantisi o zaman başlar kaybınız olmaz demişlerdi. ki genel olarak mağazadan alınan teknolojik ürünlerde de hep böyle olur. tv'yi alıp 5 ay (başlıkta rezalet bugün tarihine atıldı ama tv'nin kurulumu ağustos'ta olmuştu) kurdurmamamın sebebi de evlendiğimde oturacağım eve bekletmemdi doğal olarak. izlemeyeceğim tv'yi neden erken kurdurmam gereksin ki zaten sonuçta mağazanın yönlendirmesi dışında bir aksiyon almadım.


ek 2: evin içerisinde odadan odaya taşırken kutu açılmasın diye etrafına random 2 şerit bant çekmiştik. teknosa bantları çok göstermelikti tv kutudan düşsün istemedim.

3 görüntüleme
bottom of page